40 pierwszych decyzji przy planowaniu kuchni

Przy wyborze kuchni pod zabudowę mamy bardzo wiele, rozmaitych rzeczy do wyboru. Starałem się zebrać je wszystkie i pogrupować, tak aby łatwiej było je wszystkie przeanalizować. Oczywiście jedne są bardziej ważne inne mniej ważne, ale chciałem zwrócić uwagę na bardzo wiele różnych detali, które można rozważyć przy wyborze kuchni.

Szafki górne


1. Kolor frontów szafek górnych

Pierwszą rzeczą do wyboru są fronty szafek górnych, można wybrać jedno kolorowe lub imitujące drewno, można wybrać słoje w poziomie lub w pionie, w zależności jaki kolor nam się podoba, a następnie można wybrać rodzaj frontów.

2. Rodzaj i model frontów szafek górnych

Jeżeli będzie podobał się nam kremowy gładki front to można wtedy wybrać np. lakierowany w połysku lub matowy front, jeżeli lubimy drewno w nowoczesnej formie to można wybrać gładki front z płyty meblowej, oklejany folią lub fornirowany itd.

3. Kolor korpusów szafek górnych

Można wybrać kolor korpusów biały lub szary , a nawet inny kontrastowy dla wyróżnienia, należy tylko pamiętać aby współgrał z kolorem frontów.

4. Kolor olein w korpusach szafek górnych

Ten detal może mieć znaczenia przy wyborze kolorów korpusów i frontów, jeżeli wybierzemy biały korpusu szafki z białym oklejonym kantem to przy np czarnym froncie nawet najmniejsze nierówności przy ustawieniu i regulowaniu frontu będą widoczne. Ale z kolie stworzą nam się ciekawe cienie na łączniach frontów.

5. Wysokość szafek górnych.

Typowa wysokość szafek górnych to 720 mm, niższe są na 577 mm, a wysokie na 927 mm. Jednak teraz wykonuje się również szafki o innych wysokościach takie, jakie będą pasowały do całej zabudowy.

6. Ilość półek w szafkach górnych.

Ilość półek jest uzależniona od wysokości samych szafek, najczęściej stosuje się dla wysokości:

  • dla 577 mm – 1 półkę,

  • dla 720 – 2 półki,

  • dla 927 mm – 3 półki, ale oczywiście wedle uznania można ewentualnie korygować podane ilości.

7. Sposób otwierania szafek górnych

Jeżeli wybierzesz tradycyjny sposób otwierania szafek to wybór masz prosty, wybierasz w zależności od wielkości szafki ilość frontów do szerokości 60 cm. Najczęściej dobiera się 1 front do szerokości korpusu 60 cm i dwa fronty dla szerokości powyżej 60 cm. Drugą opcją jest sposób otwierania szafek górnych.

Szafki dolne


8. Kolor frontów szafek dolnych

Zawsze można wybrać dwa kolory frontów inny w szafkach dolnych i inny kolor w szafkach górnych.

9. Rodzaj i model frontów szafek dolnych.

W zależności od rodzaju kuchni można wybrać również inny rodzaj frontów w szafkach dolnych, np we front górne gładki lakierowane, a dolne z płyty z wyraźny usłojeniem drewna.40-decyzje-2

10. Kolor korpusów szafek dolnych

Jeżeli został wybrany kolor frontów różny dla szafek górnych i dolnych to pod odpowiedni kolor  można dobrać kolor korpusów szafek, czyli inny kolor dla szafek dolnych, a inny dla szafek górnych. 

11. Kolor oklein w korpusach szafek górnych
12. Sposób otwierania szafek dolnych.

Możemy wybrać albo szafki otwierane

  • tradycyjnie

  • szafki z szufladami

  • szafki cargo

13. Ilość półek w szafkach dolnych.

Najczęściej wybiera się 1 lub 2 półki w szafkach dolnych.

14. Ilość szuflad w szafce.

Blaty robocze


15. Rodzaj blatów

Do wyboru mamy typowe blaty laminowane, blaty granitowe. blaty kompozytowe. drewniane, są również dostępne blaty z szkła hartowanego, a nawet lakierowane Każdy z nich ma swoje wady i zalety, (więcej o tym wkrótce),blat-kuchenny

16. Grubość blatów

W zależności od rodzaju blatów mamy grubości 20, 30, 38 mm, są również laminowane blaty na 50 mm, ale również są blaty w nowoczesnej formie o grubości tylko 10 mm.

17. Sposób wykończenia kantów bocznych blatów.

W zależności od rodzaju blatu mogą mieć różny sposób wykończenia. Dla blatów laminowanych o gr.38 mm najczęściej są one zaooblone o promieniu 5 mm.

18. Sposób łączenia blatów

Blaty granitowe, kompozytowe i drewniane łączy się najczęściej na styk, a blaty laminowane poprzez specjalne zacięcie na silikon.

19. Sposób wykończenia pomiędzy blatem, a ścianą.

Bardzo jest ważna kwestia właśnie tego wykończenia teraz najczęściej daje się silikon lub nakłada specjalną listwę na blat. Raczej nie stosuje się już listew przyblatowych

Listwy cokołowe


20. Wysokość cokołów.

Wysokość cokołów ma bezpośrednie znaczenie na wysokość mebli. Typowa wysokość mebli to 86 cm , czyli ( 10 cm cokół + 72 cm meble + 4 cm blat), dla wyższych osób stosuje się moduł 91 cm i wtedy stosujemy cokół na 15 cm czyli ( 15 cm cokół + 72 cm meble + 4 cm blat). Jeżeli komuś nie pasuje ten podział cokół zwykle ma 10 cm, a zwiększamy korpus szafki do niestandardowych wymiarów.

listwy-cokołowe

21. Z jakiego materiału cokół?

Cokół można wykonać z: płyty meblowej, jako lakierowany lub aluminiowy.

22. Pod jaki kolor dobrać cokół ?

Cokół można dobrać i wykonać najłatwiej  albo pod kolor frontów lub korpusów wtedy wykonuj się go z płyty meblowej lub zostaje polakierowany tak jak front, można wykonać go pod kolor blatu wtedy można wykonać go z laminatu lub łatwiej – z płyty meblowej jeżeli kolorystycznie będzie odpowiadał. Cokół można wykonać również jako cokół imitujący aluminium wtedy dobrze pasuje do uchwytów.

Uchwyty


23. Model uchwytów

Tutaj wybór mamy ogromny, każdy z dostawców oferuje przynajmniej kilkanaście takich rodzajów. Często są również stosowane aluminiowe uchwyty wpuszczane we front lub są już zintegrowane z frontem. 

24. Kolor uchwytów

Uchwyty mogą występować najczęściej jako: aluminiowe, satynowe, stal szlifowana, patynowe, są również białe, czarne a nawet w różnych kolorach

25. Sposób montowania uchwytów

Uchwyt można montować standardowo czyli pionowo lub w nowoczesnej formie poziomo. Należy tylko pamiętać, że zastosowanie uchwytu z montażem poziomym przy skrajnych szafkach graniczących ze ścianą lub szafą – ograniczają one otwieranie się frontów

Akcesoria


26. Wybierz markę zawiasów.

zawias

Do wyboru masz duży wybór rozmaitych marek zawiasów, najbardziej znane i od zawsze nie zawodne to zawiasy marki Blumi Hetich, dzisiaj już nie tak drogie jak kiedyś, a będą służyć na lata. Pozostałe marki to GTV, FGV. Do każdych z zawiasów nie należy zapomnieć o hamulcach w zależności od marki zawiasów montowane są już w zawiasie lub na zawias.

27. Wybierz markę szuflad

szuflady

Tutaj zaś najbardziej znane to marki Blum w kilku rodzajach, podstawowa wersja Antaro daje od lat gwarancję niezawodności, cichy i dokładny domyk. Na rynku pojawiło się również kilka nowych marek szuflad z cichym samodociągiem tj. Modernbox, Gametbox, Strong, w cenie poniżej 100 zł za komplet. 

28. Model i rodzaj podnośników.

podnośniki

Największy wybór ma tutaj firma Blum. Przystępne cenowo i  niezawodne jeśli chodzi o ich jakość dają gwarancję prostego montażu i komfortu użytkowania przez wiele lat.

Sprzęt Agd

29. Jaki będzie okap.

Do wyboru masz kilka rodzajów okapów: 

  • podszafkowy

  • teleskopowy

  • kominowy

  • płaski itd 

30. Jaki będzie rodzaj lodówki ?

Przede wszystkim czy lodówka będzie pod zabudowę czy będzie to lodówka wolno stojąca. Należy zauważyć, że lodówka pod zabudowę mieści się w szafce i jej nie widać, ale każda z tych lodówek od typowej zwykłej lodówki o szerokości 60 jest węższa o minimum 5 cm i płytsza o 5 cm. 

31. Jaka będzie płyta pod zabudowę ?

Do wybory mamy w przypadku podłączenia na prąd:  

  • płytę ceramiczną lub indukcyjną

lub jeżeli podłączana będzie do instalacji gazowej to do wyboru jest: 

  • płytę na gaz lub płytę na gaz za szkłem.

32. Gdzie będzie znajdował się piekarnik ?

Można standardowo zabudować piekarnik pod płytą grzewczą lub zabudować piekarnik w słupku. Łatwiejsze i bardziej komfortowe jest jego użytkowanie, ale w naszej zabudowie musi się być miejsce na ustawienie wysokiego słupka.

33. Czy będzie zmywarka ?

Dzisiaj już bardzo mało kuchni pod zabudowę jest bez zmywarki, dlatego  zawsze należy rozważyć jej obecność.

35. Czy zmywarka będzie zwykła czy pod zabudowę ?

Tutaj odpowiedz jest prosta, jeżeli kuchnia ma być pod zabudowę wybierzmy zmywarkę pod zabudowę. Choć spotkałem się ze stwierdzeniem klientów, że wybierają zwykłą bo w razie awarii łatwiej będzie ją wymienić.

35. Jak szerokości zmywarki ?

Do wyboru są dwie szerokości zmywarki 45 i 60 cm. Obie mają podobne parametry techniczne i ceny, kiedyś zmywarki 45 cm były nawet dużo droższe ale dzisiaj to już przeszłość. Kiedy jest na tyle miejsca, że zmieści się 60-ka zawsze lepiej ją zamontować.

36. Czy będzie mikrofalówka i jaka  ?

Kuchenki mikrofalowe są częstym elementem każdej kuchni, jeżeli ma być zwykła i stać na blacie lub półce sprawa jest prosta. Jeżeli ma być pod zabudowę najczęściej umieszczamy ją nad piekarnikiem w słupku lub w szafkach górnych wtedy należy zwrócić uwagę na jej głębokość, aby mieściła się do szafki górnej.

Ściany w naszej kuchni


37. Z czego będą wykończone ściany w naszej kuchni.

sciany-w-kuchni

 

Do wyboru jest szereg materiałów:

  • glazura

  • szkło lacobel

  • szkło z grafiką

  • płyta meblowa

  • lamiant

38. Jaki kolor ściany ?

Kolor ścian można dobrać do kolorów frontów lub kolorów blatów roboczych. Można również dobrać do koloru glazury na podłodze.

Elektryka w naszej kuchni


39. Wstępny remanent w gniazdkach

Oprócz wstępnego zaplanowania, z których istniejących gniazdek będzie można zaplanować nowe gniazdka na ścianach i gniazdka do podłączenia sprzętu. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie podłączenie i sprawdzenie czy podłączany sprzęt Agd nie będzie zbytnio obciążać danego bezpiecznika w naszej skrzynce elektrycznej. Szczególną uwagę należy zwrócić przy podłączaniu; płyty ceramicznej lub indukcyjnej, lodówki, zmywarki i piekarnika. 

40. Czy będzie oświetlenie pod szafkami górnymi ?

Kiedyś głownie montowało się oświetlenie nad szafkami, oświetlało ono tylko fronty szafek górnych było to nie praktyczne rozwiązanie. Teraz najczęściej montuje się oświetlenie pod górnymi szafkami w formie oczek lub listwy ledowej w profilu aluminiowym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.